Gdzie ja jestem? O co tu chodzi?

Cześć :) Jesteś na Xen'driku, czyli tekstowej grze RPG. Znasz to określenie? W RPG chodzi o kierowanie losami postaci, którą samodzielnie stworzysz, w pewnym opisanym świecie. Robisz to za pomocą tekstu - opisujesz czyny swojej postaci, jej zachowania i słowa. Nie trzeba być mistrzem pióra, żeby grać z nami, ale dobrze jest lubić czytanie i pisanie, to dużo ułatwia :)
Do Twojej dyspozycji oddajemy kilka sposobów na to całe odgrywanie. Główną z nich są Opowieści, które przypominają forum - wszyscy gracze piszą po kolei posty. Opowieści są widoczne dla wszystkich, czyli każdy może je czytać. Poza nimi mamy też sesje prywatne, które działają tak samo, ale są ukryte przed postronnymi - nie dziw się, że masz je puste. To normalne, jeszcze niczego nie rozgrywasz. Pomiędzy Opowieściami i sesjami prywatnymi lokują się Sesje Jawne - o różnicy między nimi możesz poczytać w temacie "Jak grać?". Wreszcie są też różne czaty, na których rozgrywka dzieje się w czasie rzeczywistym. Na czatach pisze się zazwyczaj krótsze wiadomości niż w Opowieściach, żeby akcja działa się dynamicznie. Nauczysz się w praktyce.

Aha. Czym jest Eberron?

Eberron to świat, w którym dzieją się te wszystkie historie - świat, w którym będzie żyła Twoja postać. Możesz go lepiej poznać, korzystając z artykułów na naszej wiki. W dużym skrócie Eberron jest światem fantasy, w którym magia i technika idą łeb w łeb, próbując uczynić jutro lepszym. A co to jutro dokładnie oznacza i kto ma największe szanse na zwycięstwo... No cóż, o tym właśnie opowiadamy.

Co muszę zrobić, żeby zacząć grę?

Przede wszystkim musisz stworzyć swoją postać. Kreator dostępny jest na stronie gry - zresztą odnośnik do niego będzie się pojawiał na wszystkich podstronach, dopóki go nie wypełnisz. Na wiki oraz na forum bez problemu nzjadziesz samouczek na temat robienia postaci oraz mechaniki (czyli zasad) gry. Jeśli czegoś nie rozumiesz, śmiało pytaj.

Kto może mi pomóc?

Szukaj osób posiadających rangę Opiekuna (fioletowy kolor na discordzie i forum) - one powinny być Twoim pierwszym kontaktem. Nie bój się pisać do innych rangowych, niezależnie od pełnionej przez nich funkcji; jeśli nie będą mogli pomóc Ci bezpośrednio, odeślą do odpowiedniej osoby.

Jak się skontaktować z rangowymi?

Najlepiej jest użyć panelu w grze. Zajrzyj na listę i zobacz, kto sprawuje odpowiednią rangę, a potem zgłoś się do tej osoby. Pomocny może być też discord, lub ewentualnie poczta na forum, jeśli z jakiś powodów nie da się skorzystać z pierwszych dwóch metod.

Rangowy mi nie odpisuje - co dalej?

Poczekaj chwilę - zazwyczaj to trochę trwa, bo wiadomości przychodzi codziennie kilkanaście. Jeśli nie uzyskasz żadnej odpowiedzi po dwóch dniach, przypomnij się. Zwykle jednak nie trzeba tyle czekać.

Gdzie szukać dodatkowych informacji o Eberronie?

Jeśli nie wystarczają Ci informacje, które już przenieśliśmy na polską wiki, spróbuj poszukać na wiki anglojęzycznej. Dalej nic? Hm, no to może podręcznik źródłowy (campaign setting eberron)? Na własną rękę możesz też szukać informacji w internecie, na przykład w opracowaniach fanowskich, ale nie obiecujemy, że uznamy je za wiążące w ramach Xen'drika. Niemniej zawsze to jakiś trop.
PODSTAWOWYM ŹRÓDŁEM INFORMACJI JEST PODRĘCZNIK "EBERRON CAMPAIGN SETTING" ORAZ "CITY OF STORMREACH". PRZED WPROWADZENIEM DANYCH Z INNYCH PODRĘCZNIKÓW DO EBERRONU SKONTAKTUJ SIĘ Z ADMINISTRACJĄ.

A jeśli chcę coś, co jeszcze nie zostało opisane?

Mechanika gry wymaga pewnych ograniczeń dowolności w tworzeniu postaci. Na ten moment w grze znajdują się rzeczy zakodowane przez nas, których działanie wspiera silnik. Każdy nowy element wymaga dodatkowej pracy, stworzeni reguł i opisów - jeśli chcesz pomóc zgłoś się do któregoś z Opiekunów lub Adminów.

A jeśli nadal mam pytania, to co z nimi?

Zadaj je na forum, albo zajrzyj na naszego Discorda (odnośnik znajduje się na głównej stronie forum) i zadaj je. Ktoś na pewno zna odpowiedź, ewentualnie będziesz zmuszony chwilkę poczekać, aż się on pojawi online.

Rangowy się pomylił, nie zgadzam się z jego decyzją.

Wszystkim się zdarza. Jesteśmy tylko ludźmi. Bywamy zmęczeni, w złym humorze, lub po prostu źle się zrozumieliśmy. Pamiętaj, od decyzji funkcyjnego zawsze przysługuje Ci odwołanie stopień wyżej, aż po ostateczną decyzje administracji.

Kiedy będzie można grać?

Gra zostanie otwarta dla wszystkich 7 maja.

Ej, gdzie jest wybór klasy/profesji postaci?

Nie ma. Niejako profesję Twojej postaci określa typ magii, jaką stosujesz, ale też niekoniecznie. Zakładamy, że postacie mogą się różnorodnie rozwijać w trakcie rozgrywki, więc próba definiowania ich jako wojowniko-złodziejo-mago-druida nie do końca ma sens. Za to, to co Twoja postać potrafi odzwierciedla zestaw cech, umiejętności, magia i rzemiosło. Możesz dowolnie się rozwijać :)

Co to są te PDki?

Punkty Doświadczenia (w skrócie PD) to podstawowa nagroda ze sesje. Otrzymać ją możesz od Ekipy za swój udział w danej sesji, za pokonanie potwora, przezwyciężenie trudności, wszystko co rozwija Twoją postać. Czasem rangowy może Cię nagrodzić za wyjątkowo ładny, lub pomysłowy post.
Za PDki "wykupuje" się rozwój swojej postaci - umiejętności, wzrost cechy, nowe zaklęcia itd.
PDki nie są przyznawane za sesje prywatne.

Chce mieć kilka rodzajów magii na start!

Niestety nie jest to możliwe. Tworząc postać poprzez kreator można wybrać tylko jeden rodzaj magii, albo rzemiosła (magia i rzemiosło się wykluczają). Niemniej w trakcie gry można rozwinąć postać tak, by korzystała z kilku rodzajów magii.

A co jeśli danej umiejętności, rzemiosła, czegoś co określa moją postać nie ma w mechanice?

Mechanika jest pewnym uproszczeniem rzeczywistości na potrzeby sprawniejszej rozgrywki w grze. Nie wszystko zmieściło się wewnątrz niej. A to co się nie zmieściło można umieścić w aspektach. Po to one są by dookreślić mechanikę, doprecyzować, czy dodać Twojej postaci wyjątkowego charakteru.