Początki

Historia Eberronu liczona jest od jakiś 80 tysięcy lat, gdy pierwsze grupy śmiertelników zaczęły się osiedlać - były to giganty zakładające swe siedliska na kontynencie Xen'drik. Były to istoty bliższe tytanom niż ich współczesnym, wypaczonym potomkom. Giganty rządziły światem przez jakieś 40 tys. lat, zniewalając wszelkie elfy i rozciągając swe królestwa na cały kontynent i czasami poza niego - jedną z placówek mieściła się na Sarlonie, a druga przypuszczalnie w Khorvaire. Smoki nauczyły ich magii wtajemniczeń i cywilizacja tworzyła cuda nieznane dzisiejszym czasom. Cywilizacja gigantów upadła podczas pierwszej inwazji z Planu Snu przeprowadzonej przez quori poprzez bramę łączącą Xen'drik z ich rodzimym planem. Po latach zmagań giganty wypędziły quori za pomocą potężnej smoczej magii, niszcząc bramę (quori straciły w tym momencie możliwość przybierania form materialnych), co jednak wpłynęło strasznie na kontynent - wielkie połacie ziemi zniknęły pod wodą (powstały archipelagi wysp takie jak Zęby Shargona czy Misa Feniksa), plagi i klątwy przepełzły przez kontynent, zaś elfy wznieciły rewoltę - cywilizacja gigantów nigdy się nie podźwignęła. Usiłując stłumić bunt elfów giganci chcieli użyć tej samej magii, którą zwalczyli quori, nim to jednak nastąpiło zostały zaatakowane przez smo* Dom Phiarlan - enklawa w obrębie Dystryktu Świątynnego, Kapitularzki, które zapobiegły tym samym kolejnej katastrofie. Giganty upadły całkowicie, elfy uciekły do Aerenal, a mroczne elfy - drowy skryły się w lasach Xen'drik, gdzie mieszkają do dziś.

Okres wzrostu ras

Khorvaire

Na południu Khorvaire jako pierwsze cywilizacje tego kontynentu zaczęły powstawać królestwa goblinoidów, zaś tysiące lat później na zachodzie powstały królestwa orków. Ostatecznie goblinoidy zostały złączone w jedno Imperium Dhakaani, w tym samym czasie elfy zaczęły tworzyć podstawy swego społeczeństwa na Aerenal. Po 30 tys. lat Imperium Dhakaani upadło podczas drugiej między planarnej inwazji - tym razem przeprowadzonej przez daelkyr z planu chaosu (Xoriat). Zniszczyły one cały zachód Imperium nim orczy druidzi - Strażnicy Wrót zdołali pozamykać bramy. Wschodnie prowincje podpały w wewnętrzne konflikty i resztka Imperium rozpadła się niedługo potem. Po osłabieniu orków i goblinów w siłę zaczęły rosnąć małe rasy - niziołki na wschodzie i gnomy na zachodzie. 3 tys. lat temu (2 po upadku Dhakaani) ludzie przywędrowali z Sarlony pod przywództwem Lhazaara i zaczęli zajmować tereny niegdyś podległe Imperium Dhakaani. Krasnoludy gdzieś w tym czasie przywędrowały z Frostfell. Wszystkie rasy zajmując te nowe tereny po pewnym czasie zaczęły nabywać Smocze Znamiona. 2 tys. lat temu w Khorvaire istniało tak zwane Pięć Nacji zamieszkanych przez ludzi, które ścierały się z sąsiadującymi z nimi klanami gnomów i krasnoludów, plemionami niziołków i pozostałościami orków. Tysiąc lat temu Galifar z Karrnath rozpoczął kampanię mającą na celu zjednoczenie Królestw w jedno, w czym wspierały go między innymi wszystkie Domy Smoczych Znamion i ostatecznie utworzył jedno wielkie Królestwo Galifar. Od tego czasu liczy się kalendarz - 1 RK (Rok Królestwa). Pięcioro dzieci Galifara została namiestnikami poszczególnych regionów i od ich imion został one nazwane: Aundair, Breland, Cyre, Karrnath i Thrane. Przez 9 stuleci Królestwo rozrastało się, prowadząc kilka wojen, rozprzestrzeniając się w dzicz na Khrovaire i na Xen'driku, za punkt wyjściowy tam mając miasto Stormreach, którego Lordowie Burzy nawiązali z Galifarem sojusz. Stromreach zostało rozbudowane przez władcę i Domy Znamienia w 802 RK ze względu na bogate złoża smoczych kryształów w Xen'drik.

Aerenal

Elfy z Aerenal, które uciekły z Xen'drik po upadku gigantów, miały swe kolonie na południowo-wschodnim Khorvaire tam, gdzie teraz znajduje się Valenar. Królestwo te uważają za swe rodowe ziemie. Poza tym historia tego kontynentu nie jest dobrze poznana.

Sarlona

Kontynent będący kolebką ludzkości - ma historię nieznaną, ale pełną wzlotów i upadków kolejnych imperiów. Poza pierwszymi falami osadników na obszar Khorvaire, na który składa się Pięć Królestw wiadomo, że 1500 lat temu miała tam miejsce kolejna inwazja Quori, po której następna fala ludzi skolonizowała zachód Khrovaire - Marchie Cienia.

Xen'drik

Po upadku gigantów w barbarzyństwo inne rasy zaczęły się podnosić na ich miejsce: thri-keen na Manechtarun (jakieś 12 tys. lat temu) oraz drobne królestwa minotaurów rozsiane po kontynencie. Przedstawiciele yuan-ti po ucieczce z Sarlony, będacej ich ojczyzną, po inwazji quori założyły świątynie w dżunglach Xen'drik, zaś niedobitki po inwazji z Xoriat założyły miasta-państwa - rasa ta to githyanki.

Ostatnia Wojna

Historia najnowsza wiąże się całkowicie z Ostatnią Wojną, która dość mocno zmieniła świat na obszarze Khorvaire i Xen'driku.