Na czym polega ta gra?

Xen'drik jest grą tekstową, czyli całość gry polega na opisywaniu sytuacji w odniesieniu do innych wpisów. Jeśli znasz gry typu PBF (Play by Forum) to szybko się połapiesz, jeśli nie to zasad ta jest bardzo prosta:

 • Wybiera się osobę lub osoby prowadzące daną przygodę, czyli sesję.
 • Prowadzący, czyli Mistrz Gry pisze pierwszą narrację lokującą wszystkie biorące udział w sesji osoby w jakiejś wykreowanej przez niego sytuacji.
 • Kolejni gracze piszą co ich postacie robią lub mówią. W przypadku, gdy coś może nie wyjść (np. atak, zarzucenie na kogoś lassa, próba rozszyfrowania zapisków, etc.), by pisać w formie niedokonanej, a to czy się uda czy też nie zostanie określone przez prowadzącego w kolejnej narracji.
 • I tak dalej aż do zakończenia przygody.

Jeśli dalej jest to mało jasne to zapraszamy do spojrzenie w trwające lub już zakończone sesje publiczne lub Opowieści.

O co chodzi z osobami funkcyjnymi?

Są to osoby administrujące grą, których zadaniem jest pomaganie graczom, pilnowanie by w grze nie robił się bałagan fabularny i prowadzenie sesji. Jako, że rangi są ułożone w formie piramidki to każdy wyższy stopniem zajmuje się też tym, co osoby mu "podlegające" (Mistrz Gry zajmuje się Lokacjami, a Opiekun prowadzi fabułę wspólnie z MG). Na ten moment wyróżniamy następujące rangi:

 • Admin - osoby władające stroną techniczną gry, do nich należy zgłaszać błędy techniczne/mechaniczne. Stanowią również ostateczną instancje odwoławczą.
 • Opiekun - osoby władające stroną fabularną gry, do których trafiają wasze zgłoszenia. Oczywiście jako osoby czynnie uczestniczące w życiu gry chętnie pomogą wam z pytaniami, dylematami czy wątpliwościami.

Chwilowo Opiekuni i Admini, choć rozdzieleni 2 na 2 to twórcy gry, więc posiadają równe uprawnienia.

 • Mistrz Gry - czyli osoby prowadzące znaczącą część fabuły. Do nich należy pisać mając problem z zaczepieniem się w niej, szukając kogoś do sesji lub z pytaniami odnośnie innych osób grających podobną do siebie tematykę.
 • Narrator - czyli osoby prowadzące sesje w czasie rzeczywistym i opiekujące się Lokacjami. Jeśli siedzisz samotnie i nie masz z kim zagrać to śmiało zaczep któregoś, a on zorganizuje ci jakąś rozgrywkę.

Chwilowo w grze nie ma jeszcze MG i Narratorów.

Jako, że wszyscy jesteśmy ludźmi i nikt z nas nie jest idealny to w przypadku problemów z którymś z funkcyjnych, czy to z jego podejściem do graczy, czy to z jego sposobem prowadzenia gry, lub z nieścisłościami w jego fabule należy napisać do któregoś z wyższych rangą osób. Czasami jest to tylko niezgodność charakterów, ale czasami jakiś poważniejszy problem, więc jest to ważne byście na takie rzeczy zwracali nam uwagę. Od decyzji funkcyjnego zawsze przysługuje Ci odwołanie stopień wyżej, aż po ostateczną decyzję administracji.

Jakie mamy tu rodzaje sesji?

 • Opowieści - są to sesje widoczne dla wszystkich, których treść ma znaczący wpływ na fabułę gry. Choć każdy może je prowadzić to przed rozpoczęciem wymagane jest złożenie krótkiego opisu wydarzeń do MG, z których jeden będzie sesję nadzorował. Nabory do Opowieści są ogłaszane na forum oraz na tablicy ogłoszeń.
 • Sesje Jawne/Publiczne - są to sesje przygodowe. Do ich prowadzenia niepotrzebny jest konspekt, ani nadzór. Do części sesji macie możliwość dołączenia już w jej trakcie - w przyszłości będą one oznaczone na żółto. Podobnie jak do Opowieści nabory są na forum i tablicy ogłoszeń.
 • Sesje prywatne - są to sesje do których wgląd mają tylko osoby uczestniczące w nich. Choć czasami są na nie nabory to najczęściej wynikają z prywatnych ustaleń między graczami.
 • Sesje w czasie rzeczywistym - dzieją się one w Lokacjach. Czasami mają formę sesji jawnej tylko dogrywanej w czasie rzeczywistym, a czasami są to luźne spotkania w karczmie. W pierwszym przypadku przy opisie Lokacji jest podane imię osoby prowadzącej, z którą należy się kontaktować. W drugim albo nie ma prowadzącego, albo osobą patronującą wydarzeniu jest jeden z Narratorów.

Jak znaleźć kogoś, z kim można pograć?

Najprościej jest napisać wiadomość do kogoś, czyja postać cię zainteresuje. Gracze nie gryzą i najgorsze co może się stać to nie będą zainteresowani, więc bez obaw :) Poza tym warto zaglądać na forum do działu dotyczącego sesji oraz na tablicę ogłoszeń.

Jak rozwijać postać?

Fabularny rozwój postaci może przebiegać dwutorowo:

 • przypadkowo - na skutek wydarzeń na sesjach, w których twoja postać bierze udział. Takie wydarzenia zawsze zostawiają po sobie jakieś ślady: reputację, nową wiedzę lub przekonania, nowych wrogów lub przyjaciół, a takie wątki można potem bez problemu pociągnąć albo an własną rękę, albo we współpracy z osobą, na sesji której zostały zapoczątkowane.
 • planowo - poza wydarzeniami losowymi twoje preferencje również mają duże znaczenie. Pomyśl co chciałbyś, by twoja postać robiła, umiała lub posiadała? Ma zajmować się badaniem ruin? Ma prowadzić sklep? A może ma brać udział w epickich walkach? W takim wypadku zastanów się czego ci w tym kierunku brak i jak możesz to osiągnąć. Jeśli nie masz pomysłu to śmiało pisz do bardziej doświadczonych graczy lub osób funkcyjnych. ktoś na pewno albo będzie w stanie ci pomóc.

W kwestii mechanicznego rozwoju postaci to opracowywany jest system, w którym za zdobywane na sesjach publicznych i w Opowieściach Punkty Doświadczania (PD) będzie można wykupywać nowe czary, umiejętności, lub bonusy do Cech.

Szukam kogoś kto poprowadziłby mi sesję - kogo pytać?

"Z urzędu" sesję prowadzą Mistrzowie Gry oraz czasami Opiekunowie - kontaktując się z którymś z nich na pewno uda się wam wspólnie wymyślić coś, co można wpleść w którąś z Opowieści lub Sesji Jawnych, albo pomogą ci oni znaleźć kogoś grającego podobny wątek, kto byłby chętny poprowadzić sesję. Możesz też zgłosić się w odpowiednim wątku na naszym forum (Dział Nabory)

Co muszę ugrać, a czego nie muszę.

Części rzeczy nie trzeba (choć można, jeśli ktoś chce) odgrywać na sesji. Są to rzeczy długotrwałe takie jak np. nauka żeglugi czy astronomii, tresowanie psa, czy zakładanie sklepu. Takie rzeczy, które nie są ujęte w Umiejętnościach dostępnych dla postaci wystarczy, że zgłosisz nam przez swój panel gracza. Jeśli Opiekunowie będą mieli wątpliwości to zgłoszą się do ciebie po dodatkowe informacje. To, co można zdobyć tylko na sesji to: silne przedmioty magiczne, potężne chowańce lub sprzymierzeńcy, rozwój lub zdobycie Smoczego Znamienia, i im podobne. Pamiętaj - w razie wątpliwości pytaj!