Kosmologia.png

W świecie, w którym znajduje się Eberron, zajmuje on tak zwany Plan Materialny. Nie jest to jednak jedyny istniejący tam plan - na inne można dostać się za pomocą magii, boskiej interwencji lub też interwencji zamieszkujących je istot.

Plan Materialny

Na Planie Materialnym wyróżnia się trzy obszary:

  • Eberron, czyli powierzchnię świata
  • Khyber, czyli nieprzyjazne powierzchniowcom podziemia
  • Siberys, czyli pas meteorów otaczający Eberron

Plany bliskie Planowi Materialnemu

Są to trzy plany przenikające się z Planem Materialnym i zajmujące to samo miejsce. Należą do nich:

Plan Eteryczny

Jest to świat duchów istniejący tuż obok tego, w którym my żyjemy. Wejście do niego jest względnie proste dla osób parających się magię, którzy nawet przebywając na Planie Materialnym widzą eteryczne istoty i przedmioty.

Plan Cienia

Jest mrocznym odbiciem Planu Materialnego - wszystkie przedmioty znajdujące się na Planie Materialnym mają swoje odbicie na Planie Cienia. Na tym planie czas i przestrzeń nie maja większego znaczenia, dzięki czemu chodzący nań magowie mogą szybko przemierzać olbrzymie dystanse i wynurzać się w ich odpowiedniku na Planie Materialnym w krótkim czasie. Jednakże Plan ten nękany przez nieumarłych oraz inne monstra, które zagrażają każdemu, kto stanie na ich drodze. Napotkać tu można między innymi shadowswift - będące słabszymi potomkami innych stworzeń Cienia.

Plan Astralny

Jest to wielka, srebrzysta pustka, czasami nazywana morzem lub gwiezdnym niebem, przez którą podróżni oraz przedmioty, nawet inne plany mogą swobodnie dryfować. Podróż po tym planie zachodzi z prędkością myśli, choć taki ruch może być zaledwie iluzją w umyśle podróżnika. Jest to przestrzeń poza przestrzenią - brak przestrzeni która łączy wszystkie pozostałe. Pozwala ona teleportować się na Planie Materialnym i służy jako przewodnik podczas przywoływania. Żyją tu buomman - pozaplanarni humanoidy.

Pozostałe Plany

Jest ich trzynaście i dryfują one w Planie Astralnym po orbitach, które okresowo zbliżają je do Plany Materialnego, czasem nawet umożliwiając się zetknięcie dwóch ze sobą. Moment, w którym day Plan styka się z Planem Materialnym nazywamy Zejściem, a moment największego oddalenia Rozejściem. Ruch Planów określa Ekipa. Hipotetyczny ruch Planów przedstawiony jest tutaj: http://archive.wizards.com/dnd/orary/orary.asp

Daanvi - Idealny Ład i Khytri - Kipiący Chaos

Na Daanvi rządzi ład, a wszystko żyje w zgodzi z harmonią, którą on wyznacza. Jest całkowitym przeciwieństwem Khytri, Planu Chaosu. Wedle popularnego przesądu okresy w historii pełne porządku zawdzięczamy bliskości Daanvi, zaś okresy chaotyczne bliskości Khavri, lecz nic nie popiera tych twierdzeń.

Dal Quor - Plan Snów

Jest to miejsce, gdzie rozgrywają się wszystkie sny - gdy śmiertelnicy śnią ich umysły materializują się na Dal Quor. Poza snami i koszmarami śmiertelników istnieją tu miasta quori - potworów koszmarów, które żywią się energią psychiczną. to właśnie stąd nadeszła inwazja, która doprowadziła do zniszczenia części Xen'drik oraz zapoczątkowała upadek Imperium Gigantów. Poprzez Natchnionych - quori rządzą państwem Riedra i dążą do swych nieznanych celów poprzez Śniący Mrok.

Dolurrh - Plan Umarłych

Plan ten jest pełen rozpaczy i bezsilności oraz stanowi punkt docelowy wędrówki dusz zmarłych. Jedynie Samowładni dobrze opisują jakie znaczenie ma dusza po śmierci i nakazują żyć pełnią życia, gdyż po nim nie ma już nic, co byłoby czegokolwiek warte.

Fernia - Morze Ognia i Risia - Plan Lodu

Są to domy dla potężnych sił żywiołów i wszystkiego co z nimi związane.

Irian - Wieczny Dzień i Mabar - Niekończąca się Noc

Irian jest wypełniony pozytywną energią, podczas gdy Mabar stanowi bezgwiezdna pustka pochłaniająca życie i światło.

Lammania - Las Zmierzchu

Jest to plan niczym nieograniczanej natury, gdzie zwierzęta rośliny, magiczne bestie i żywiołaki mogą żyć swobodni wśród bujnych lasów, obszernych pól i wysokich gór. farmerzy powiadają, ze rośliny rosną szybciej i mocniej, gdy Lammania znajduje się blisko Planu Materialnego.

Shavarath - Pole Bitwy

Plan ten zamieszkany jest przez istoty niebiańskie i piekielne, które zwiane są ze sobą w wiecznej walce - są to archoni, demony i diabły. Niektórzy powiadają, że Shavarath zbliżył się do Planu Materialnego worku wybuchu Ostatniej Wojny i w trakcie jej trwania zbliżył się jeszcze dwukrotnie doprowadzając do wybuchów strasznych walk.

Syrania - Lazurowe Niebo

Jest domem dla błyszczących miast płynących w nieskończonym błękicie, z których każde władane jest przez najmądrzejszego z aniołów. Siły dobra przybierają na sile, gdy Syrania zbliża się do Planu materialnego, zaś latanie staje się łatwiejsze na obszarach jej działania.

Thelanis - Dwór Wróżek

Jest to plan rodzimy wszystkich fey. opowiada się o podróżniczkach, którzy zawędrowali nań na, jak im si zdawało zaledwie kilak dni, a dopiero po wyjściu odkrywali, że nie było ich na Planie Materialnym prze tygodnie lub miesiące. Podobno Thelanis oddziałuje najmocniej w pobliżu kręgów i pagórków wróżek. Spośród różnych odmian fey wyróżnić można: dzikie dusklingi posiadające naturalną skłonność do magii totemicznej oraz pozaplanarne killoran .

Xoriat - Plan Szaleństwa

Plan, z którego jedna z rodowitych ras przeprowadziła inwazję na Khorvaire - daelkyry, zamieszkujące Xoriat wraz z wszelkiego rodzaju aberracjami, które są ich dziełem.