Od lewej kryształ Siberysa, kryształ Khybera i kryształ Eberrona

Smocze kryształy, z punktu widzenia mitologii uznawane są za fragmenty łusek trzech wielkich smoków - Khybera, Eberrona i Siberysa. W rzeczywistości są to kryształy przepełnione mocą magiczną, stanowiąc najbardziej cenny z surowców Eberronu. Tak jak żelazo kształtuje sztukę wojny, tak smocze kryształy kształtuję technologię magii, a której opierają się takie cuda jak Kolej Błyskawiczna, wykuci czy latające statki Domu Lyrandar. Ponadto osoby parające się magią mogą korzystać z nich jak ze wzmacniaczy rzucanej magii, zaś nosiciele Smoczych Znamion z ich pomocą wzmacniają efekty, którymi obdarowują ich posiadane Znamiona.

Wygląd

Z wyglądu smocze kryształy przypominaj przeźroczyste kamienie lub kryształy z opalizującymi żyłkami połyskującymi w ich wnętrzu. Żyłki te poruszają się i pulsują jakby kryształ był żywym organizmem. Ich przedział wielkości mieści się między 2,5 a rozmiarem ludzkiej pięści.


Typy kryształów

Kryształy Siberysa

Inaczej nazywane są słonecznymi kamieniami lub gwiezdnym pyłkiem i mają zawsze kolor złoty. Są one szczególnie cenne dla Domów Znamienia oraz quori z Riedry. Dla tych pierwszych dzięki wzmacnianiu mocy Znamion, zaś dla tych drugich dzięki wzmacnianiu zdolności psionicznych. Spadają one po odłupaniu się od kryształów tworzących Pierścienia Siberysa otaczającego południowe niebo Eberronu, przez co najprościej jest je znaleźć w okolicach równika. Większość poszukiwaczy decyduje się pracować w Xen'driku, woląc unikać zagrożeń Riedry i Argonnessen.

Kryształy Khybera

Znane są też jako demoniczne kamienie i odłamki nocy. W kolorze przypominają dym, pośród którego migoczą czarne lub ciemnoniebieskie żyłki. Występują zazwyczaj głęboko pod ziemią na terenach wulkanicznych w towarzystwie jezior lawy lub ujść siarki. Najpowszechniej spotkać je można tam, gdzie występuje aktywność mieszkańców piekieł lub gdzie występuje dużo elementali. Najskuteczniej działają one w parze z magią wiążącą, szeroko opracowywaną w Zilargo - kraju gnomów.

Złoże kryształów Eberrona

Kryształy Eberrona

Znane tez pod nazwą krwawych kamieni lub odłamków krwi, są czerwone lub różowe z jaskrawo czerwonymi żyłkami. Występują w ziemi, często w zgrupowaniach tworzących geody, wyłącznie na terenie Khorvaire i Aerenal. W przeciwieństwie do pozostałych smoczych kryształów mają one szeroką afiliację z magią i mogą być dostrojone do każdego rodzaju zaklęcia. Mogą one również zastępować księgę czarów, nosząc w sobie zakodowane zaklęcia.