Choć dla laika magiczne zaklęcia i formuły zdają się różnić między sobą jedynie wywoływanymi efektami, z których i te często są do siebie podobne. Uczeni już dawno dostrzegli podobieństwa oraz powtarzające się wzorce, które pozwoliły na podział zaklęć na osiem szkół magii.

Odrzucenia

Szkoła ta specjalizuje się w kształtowaniu magicznej energii w celach ochronnych. Może stworzyć solidną barierę, ochronić przed wpływem nieprzyjaznej pogody, czy też atakami tak fizycznymi jak magicznymi. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Znawcami Odrzuceń, których często zatrudnia się do tworzenia magicznych zabezpieczeń w domach możnych i faktoriach handlowych.

Przywoływanie

Szkoła specjalizująca się w tworzeniu i przywoływaniu przedmiotów, energii i istot żywych. Najistotniejsze elementy tej szkoły stanowi magia sprowadzająca posłuszne magowi istoty, oraz zaklęcia teleporacji i kroczenia między planami. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Przywoływaczami.

Poznanie

Szkoła skupiająca się na niezwykle przydatnej magii pozwalającej dojrzeć to co niewidoczne, wejrzeć w przeszłość, teraźniejszość, a czasami nawet w przyszłość. Często jest ona bagatelizowana i traktowana protekcjonalnie przez uczonych. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Wróżbitami.

Zaklinanie

Szkoła specjalizująca się na magii wpływającej na umysł i emocje. Zaklęcia tej dziedziny mogą zarówno nasycić czyjeś serce nadzieją lub lękiem, czy delikatnie wzmocnić siłę sugestii czarującego, a najotężniejsze mogą całkowicie zdominować umysły inteligentnych istot, czyniąc z nich bezwolne marionetki. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Zaklinaczami.

Wywoływanie

Szkoła specjalizująca się w kształtowaniu energii z surowej mocy magicznej. Najbardziej destrukcyjna magia, którą posługują się magowie bojowi. Pozwala władać zarówno energią żywiołów, jak i czystą mocą, co wnikliwym studentom tej dziedziny zapewnia szeroki wachlarz niszczycielskich zaklęć. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Wywoływaczami.

Iluzje

Szkoła specjalizująca się w ukrywaniu prawdy, tworzeniu iluzji, oraz manipulacji świateł i cieni. Poczynając od prostych iluzji oszukujących jedynie jeden ze zmysłów, po skomplikowane twory, których nie sposób odróżnić od rzeczywistości. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Iluzjonistami.

Nekromancja

Szkoła specjalizująca się w manipulacji pozytywną i negatywną energią pozwalającą zarówno tworzyć i niszczyć nieumarłych, oraz chronić się przed nimi. Przy jej pomocy możliwe jest wysączanie sił witalnych z żywych istot lub uzdrawianie ich ciał. Specjalistów tej dziedziny nazywa się powszechnie Nekromantami, choć znana jest jeszcze węższa grupa Białych Nekromantów.

Transmutacja

Szkoła specjalizująca się w kształtowaniu fizycznej strony świata, nadając mu inną formę bądź właściwości. Przy jej pomocy możliwa jest prawdziwa przemiana w istotę innego gatunku, formowanie skał, przemiana ciała w kamień, a nawet wstrzymanie czasu. Specjalistów tej szkoły nazywa się Transmuterami.