Choć bogowie patronujący światu Eberronu nie ingerują weń bezpośrednio, to ich kulty odgrywają dużą rolę w kształtowaniu historii świata.

Główne religie

Pomniejsze religie

 • Władca Ostrzy
 • Vulkoor
 • Ścieżka Światła - ideologiczna religia Kalashtari
 • Kult Pożeracza - lokalny odłam Szóstki, w którym Pożeracz pełni główną rolę. Uważają oni, że to jego walka z czartami w pierwszej erze wyniosła lądy i naucza, że trzeba furię natury zaakceptować w przygotowaniu aż Pożeracz znów zakryje lądy morzem. W Stormreach, w Przystani znajduje się dwójka jego kapłanów: Seryssa i Khalaash.

Druidzkie Sekty

Choć różniące się w szczegółach wszystkie sekty druidów bazują na tym samym: przeświadczeniu, że wszelkie życie jest samo w sobie święte. Mało interesuje ich los duszy po śmierci, gdyż uważają, że i tak każda odrodzi się ponownie, choć w innej formie. Wszyscy starają się udobruchać duchy zabitych dla jedzenia zwierząt, by nie mściły się po zreinkarnowaniu, oraz robią co mogą by osoby krzywdzące naturę były odrodzone w bezmyślnych formach. Inne religie są im obojętne, nie mają świętych symboli, a jedyny kalendarz z jakiego korzystają to naturalne cykle dnia i nocy, księżyca, oraz pór roku.

Spis grup

 • Strażnicy Lasu - Religia wzięła swój początek od przebudzonej wielkiej sosny o imieniu Oalian, wieki przed tym zanim ludzie osiedlili się na Khorvaire. Oalian aktualnie pełni rolę Arcydruida Kresów Eldeen. Strażnicy strzegą Kresów oraz nauczają żyjące tam osoby życia w harmonii z naturą. Jest to największa z sekt..
 • Dzieci Zimy - Zamiast obawiać się śmierci, gnicia i choroby, członkowie tej sekty uważają, że są one częścią cyklu życia, a wielki kataklizm, który oczyści świat ma dopiero nadejść. Po nim natura zacznie tworzyć się na nowo i spora ich liczba robi co może, by nadejście oczyszczenia przyśpieszyć.
 • Związani Popiołem - Fanatyczna grupa uważająca wszystko co nie jest wytworem natury za niebezpieczne, oraz że natury należy bronić za wszelką cenę. Pierwsze miejsce na ich liście zajmuje magia wtajemniczeń. Jest to jedna z mniejszych sekt.
 • Odźwierni - Niegdyś strażnicy świata, uczniowie smoka Vvaraaka przygotowywali się na nadchodzące nieszczęście (inwazje istot z innych planów, głównie daelkyrów), które powstrzymali, ale za wielką cenę. Obecnie nie zostało ich wielu (głównie są to orkowie i półorkowie), lecz nadal zachowują czujność.
 • Piewcy Zieleni - Sekta związana z Dworami Faerie na granicy Eberronu i Thelianis, której członkowie są tak zmienni jak sama natura - zarazem urokliwi, jak i zabójczy. Nie mają oni żadnego dalekiego celu skupiając się po prostu na istnieniu. Jeśli jednak coś zagrozi ich krainie to będą bronić jej z siłą katastrof naturalnych.

Wyznania Rasheme

Rushemè to duch kontynentu, a towarzyszy mu masa mniejszych duchów, z których najważniejszymi są:

 • Ouralon Dawca Prawa - bóg prawa i magii. Oddał swój cień w zamian za znajomość magii, którą podzielił się z gigantami. Aktualnie uważa się, ze jego własny cień go pochłonął i taki sam zły los czeka innych teurgów.
 • Rowa z Liści Dżungli - bogini życia i natury, której wybuchy gniewu uważane są za źródło katastrof naturalnych
 • Banor Krwawa Włócznia - bóg polowania i miejsca gigantów w świecie, który służy jako most między cywilizacją i naturą. Gdy giganty wlaczą ze sobą jego aspektem staje się wojna, co go smuci.
 • Karrak Ostatni Strażnik - Opiekun Umarłych, który ocenia każdą duszę i te, które uzna za godne zachowuje u siebie, aż nie będą znów potrzebne na Eberronie. Pozostałe łączą się z Rashemenem.

Ich kapłanów napotkać można w Namiotach Rasheme w Południowej Strażnicy